Szlak kajakowy rzeką Wda

Rzeka Wda potocznie zwana Czarną Wodą i obok Brdy należy do najdłuższych rzek w Borach Tucholskich – ma długość 198 km. Rzeka Wda to również najsłynniejszy szlak kajakowy Borów Tucholskich gdzie cywilizacja zwalnia i zachwyca pięknem przyrody i krajobrazów. Szlak Wdy należy do szlaków dość łatwych turystycznie i nie sprawia kłopotu nawet mało doświadczonym wioślarzom. Jej szybki nurt ułatwia wiosłowanie i pokonywanie urokliwej trasy – malowniczych zakoli, wysokich miejscami urwistych zalesionych brzegów i przepięknych przełomów rzeki Wdy.
Wszystko to powoduje, że rzeka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków dla kajakarzy w Polsce.
Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody Krzywe Koło Pętli Wdy, który jest przy samej trasie spływów kajakowych. Większość trasy wiedzie przez Wdzydzki oraz Wdecki Park Krajobrazowy, stworzone specjalnie w celu ochrony nieskażonej przyrody Wdy i jezior wdzydzkich.
Wszystko to powoduje, że rzeka jest jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków dla kajakarzy w Polsce.
Przykładowe trasy na Wdzie
Łuby – Tleń (1-dniowa)
Błędno – Tleń (1-dniowa)
Stara Rzeka – Tleń (trasa 2-3 godinna, ok 7 km
Wdecki Młyn – Tleń (2-dniowa)
Szlak Wdy: Błędno – Tleń

Błędno – leśna osada założona przez smolarzy w początkach XVIII wieku. Tu stoczona była największa bitwa partyzancka w Borach Tucholskich podczas II wojny światowej. W wielkiej obławie na partyzantów „Gryfa Pomorskiego”, AK i spadochroniarzy LWP wzięło udział ponad 700 żołnierzy niemieckich. Przy blisko 25% stratach udało się partyzantom wymknąć z otoczenia. Miejsce walki upamiętnia odsłonięty w 1962 roku Pomnik Partyzanta. Tuż za obecnym mostem przyczółki zniszczonego mostu, a w korycie rzeki pale;
60,5 km Most drogowy na trasie Śliwice – Skórcz
60,3 km 200m za mostem mniejsze pole namiotowe, miejsce na ognisko, wiaty
59,9 km 600m za mostem większe pole namiotowe, wiaty,  miejsce na ognisko.
Najbliższe dwa kilometry do usytuowanych na lewym, wysokim brzegu zabudowań leśnictwa, rzeka meandruje wśród łąk i lasów. Przed nami najpiękniejszy, najdzikszy odcinek rzeki. Wysokie porośnięte przeważnie lasem liściastym brzegi, wspaniałe zespoły dębów.