Co zobaczyć w Borach Tucholskich Co zobaczyć w naszej okolicy?

W kilku słowach można powiedzieć, że Bory Tucholskie są same w sobie wielką atrakcją! Ich wyjątkowość zaowocowała utworzeniem obszaru Natura 2000 i rezerwatu Biosfery UNESCO. To obszar z niezwykle zdrowym powietrzem, na którym żyje wiele unikatowych, chronionych i rzadkich gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. Szczególnie ciekawe miejsca w Borach Tucholskich oraz naszego domku letniskowego, które polecamy odwiedzić: Akwedukt w Fojutowie z kompleksem wypoczynkowym, Rezerwat Przyrody Krzywe Koło, kamienne kręgi w Odrach, Sanktuarium Maryjne w Piasecznie, Zamek Krzyżacki w Gniewie oraz Bazylika Katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie.

Na dole tej strony znajdziesz Kalendarz Imprez Gminy Osiek na rok 2019.

Jeziora w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie słyną z pięknych jezior i udanych wczasów. Najpiękniejsze i większe jeziora w naszej okolicy to:

Jezioro Kałębie – największą miejscowością ościenna tego jeziora jest wieś Osiek. Ponieważ Kałębie jest największym jeziorem w regionie Kociewia, często jest nazywane Morzem Kociewskim. Nad brzegiem jeziora znajdują się fragmenty murów oraz kamiennych fundamentów znanego w tej okolicy zamku krzyżackiego. Zamek ten swego czasu był bardzo małą budowlą o nieregularnym kształcie, zbudowaną na wyspie. Wraz z rozwojem miasta zamek się stopniowo rozrastał.

Jezioro Słone – jest to jezioro przepływowe położone w gminie Osiek. Wschodni brzeg jeziora znajduje się pod ochroną rezerwatu Czapli Wierch, zaś do północnego przylega polana,  na której położony jest nasz domek letniskowy. Poprzez leśne strugi akwen jeziora jest połączony z kolejnym jeziorem, znanym w naszych okolicach jeziorem Kałębie i systemem wodnym rzeki Wdy. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,7m, a głębokość maksymalna 5,4m. 

Jezioro Czarne – Charakteryzuje się dużą głębokością oraz bardzo stromymi brzegami. Jezioro składa się aż z dwóch zbiorników – północnego oraz południowego, które połączone są wąskimi kanałami. Jezioro od 1978 objęte jest bezwzględną strefą ciszy. Swą nazwę zawdzięcza swojemu oryginalnemu kolorze wody. 

Bory Tucholskie – to wczasy nad jeziorem, grzyby i grzybobranie w Borach Tucholskich a także ryby i wędkowanie w Borach Tucholskich oraz najlepsze noclegi na Kaszubach na Kociewiu w Borach Tucholskich 

Akwedukt w Fojutowie z kompleksem wypoczynkowym z restauracją i placem zabaw

Około 50 min od naszego domku letniskowego

By nawodnić ziemie w okolicach nazwanych później Czerskimi Łąkami, w XIX wieku, władze pruskie zdecydowały wybudować wyjątkowy akwedukt, który doprowadzałby wody z rzeki Brdy na te tereny. Aby zrealizować to przedsięwzięcie koniecznym było spiętrzenie wody rzeki Brdy o około 12 metrów i wykopanie kanału o długości ponad 30 km. Zapora spiętrzająca wodę powstała w wsi Mylof i tam też ma swój początek Wielki Kanał Brdy.
Dziś nieopodal pięknego Zajazdu w Fojutowie możemy zwiedzać oryginalny zabytek architektury hydrotechnicznej wzorowany na antycznych rzymskich budowlach gdzie Wielki Kanał Brdy krzyżuje się z wodami Czeskiej Strugi. Obiekt zbudowano w latach         1845-1849 głównie z kamienia i żółtej cegły. 
W końcu XX wieku część cegieł zastąpiono płytami żelbetowymi,    a w kolejnym remoncie w 2002 roku płyty pokryto specjalnymi płytkami na wzór cegły przypominającymi oryginał. W tunelu umieszczona została kładka, którą można bezpiecznie przejść wzdłuż Czerskiej Strugi i podziwiać sklepienie akweduktu po którym płynie kanał Brdy. Akwedukt można zwiedzać idąc wyznaczoną trasą, która prowadzi górą wzdłuż kanału Brdy. Dalej przekroczymy go idąc po drewnianym mostku i dalej zejdziemy do tunelu z kładką nad Czerską Strugą.

Zajazd w Fojutowie oferuje dobrą kuchnię i zaprasza do Parku Wodnego na świeżym powietrzu oraz krytego basenu wraz ze strefą saun. Jest tu też doskonały plac zabaw ze strefą dmuchańców i cymbergajem, kort tenisowy, wieża widokowa i boisko do gier zespołowych.

Rezerwat Przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy – miejsce słuchania śpiewu ptaków

Około 15 min od naszego domku letniskowego w Borach Tucholskich  

Rezerwat przyrody Krzywe Koło w Pętli Wdy to leśny rezerwat przyrody w samym sercu Kociewia w Borach Tucholskich. Rezerwat został utworzony w 1960 roku a jego obszar to ponad 10 hektarów. Zjawiskowa jest lokalizacja rezerwatu, który położony jest w zakolu meandrującej rzeki Wdy w jej bardzo wąskim przesmyku. Rezerwat leży w obrębie dwóch obszarów Natura 2000 – Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków i Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Wdy. Obok rezerwatu przebiega trasa turystycznego szlaku Jezior Kociewskich oraz szlak kajakowy rzeki Wda.

Kamienne kręgi w Odrach - tajemnicze miejsce na środku lasu i obecności dobrej energii

Około 60 min od naszego domku w Borach tucholskich

Kamienne kręgi w Odrach to antyczne cmentarzysko wywodzące się z kultury wielbarskiej, przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne. Mieści się ono na wschodnim brzegu Czarnej Wody w pobliżu wsi Odry i zajmuje powierzchnię około 16 hektarów. Cmentarz znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi.

Mowa tutaj o 10 kamiennych kręgach i 29 kurhanach. Miejscu temu przypisuje się ważną rolę historyczną, powstało również wiele nie potwierdzonych hipotez. W środowiskach ezoterycznych kręgi kamienne w Odrach cieszą się ogromną popularnością i są często odwiedzane przez osoby poszukujące „miejsc mocy”, jak                   i wyznawców radiestezji i zwolenników paleoastronautyki, którzy poszukują nawet kontaktów z kosmitami, starodawnych przodków czy niebiańskiej mocy.

Jak widać, miejsce to wzbudza wiele zainteresowania                         i kontrowersji. Najlepiej udowodniona hipoteza wskazuje, że kręgi były w przeszłości prehistorycznym obserwatorium astronomicznym, służącym do wyznaczania momentów przesileń, jak również czymś na kształt kalendarza 

Sanktuarium Maryjne w Piasecznie – miejsce objawień Najświętszej Marii Panny

Około 30 min od naszego domku letniskowego na jeziorem w Borach Tucholskich

Założenie parafii w Piasecznie datuje się na połowę XIII wieku zaś opiekę sprawowali wtedy rycerze hiszpańscy z Kalatrawy. Od 1305 roku władze w parafii sprawowali Krzyżacy i w latach 1347-1348 wybudowali oni pierwszy ceglany kościół – obecne prezbiterium pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.

Jak głosi legenda – niedaleko tego kościoła miał zatrzymać się na odpoczynek smolnik podążający ze swymi wyrobami do Gniewu. Podróżował on ze swoim chorym synem, którego prowadził do lekarza. Zmęczony podróżą ojciec zasnął, zaś syn obserwował drzewo lipowe. Na tym drzewie ukazała mu się sama Matka Boska, która nakazała, by zaspokoił pragnienie wodą ze źródełka. Chłopiec został uzdrowiony, a wieść o tym rozeszła się bardzo szybko po całym Pomorzu. Źródełko tryska swoją wodą do dziś, a na jego miejscu zbudowano studnię.

Pielgrzymi przybywający do cudownego źródła byli głównym powodem przebudowy i rozbudowy Kościoła. Dobudowano w nim trzy nawy w stylu gotyckim, a później jeszcze dwie kaplice. Kościół jest zbudowany na planie krzyża. Dziś wnętrze kościoła jest barokowe, ponieważ pierwotny wystrój spłonął podczas drugiego najazdu Szwedów. Ocalała tylko Figura Matki Bożej Piaseckiej oraz zabytkowe wota.

Zamek Krzyżacki w Gniewie – największy po lewej stronie Wisły

Około 30 min od naszego domku nad jeziorem w Borach Tucholskich

To najlepiej zachowany zamek krzyżacki na Pomorzu po lewej stronie rzeki Wisły. Zbudowano go na wysokiej skarpie nad tuż nad brzegiem Wisły i tuż przy rynku miejskim. W owym czasie była to najmasywniejsza warownia zakonna po tej stronie rzeki. 

Zamek ma kształt kwadratu o boku ponad 47 m z czterema wieżyczkami i wewnętrznym dziedzińcem. Skrzydła zamku mają jednakową wysokość, ale ilość kondygnacji jest zróżna, ponieważ niektóre sale są znacznie wyższe od pozostałych komnat.

W północnym skrzydle znajdowały się komnaty komtura. Piwnice oraz parter, gdzie znajdowały się kuchnia,  piekarnia i magazyny były przeznaczone na cele gospodarcze. Zamkowe mury poprzeplatane są wąskimi korytarzami ze strzelnicami, które można dziś zwiedzać. 

Dziedziniec wewnętrzny jest również zbudowany w kwadracie, zaś w samym środku znajduje się studnia. Przy murach znajdują się drewniane kramy rzemieślnicze i sklepy z pamiątkami. Polecamy wejść do muzeum, zbrojowni oraz dormitoriów, które nawet dziś oferują noclegi. Całość jest otoczona przez mury, kiedyś z 4 narożnymi wieżami. Druga linia murów chroni przedzamcze. Od wschodu na przedzamczu znajduje się duży budynek zamieniony na hotel, który nazywany jest Pałacem Marysieńki, ponieważ ponoć zbudował go sam król Sobieski dla swej małżonki. Jest jest jednak potwierdzone czy to prawda, czy tylko legenda.

Bazylika Katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej. Można tu również zobaczyć Biblię Gutenberga

Około 30 min od naszego domku letniskowego na Kociewiu

Jako pierwszą budowlę wzniesioną przez cystersów po przybyciu do Pelplina uważa się oratorium – dziś Kaplica Św. Krzyża. Pomiędzy XIII i XVI w. nad Wierzycą zakonnicy wznieśli trójnawową świątynię – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zabudowania klasztorne i gospodarcze. Od strony południowej przylegał do kościoła klasztor zbudowany wokół czworobocznego wirydarza. Kościół to trójnawowa, jedenastoprzęsłowa bazylika, przecięta w połowie dwunawowym, halowym transeptem.

Budowlę cechuje regularność rzutu, staranność wykonania elementów i detali architektonicznych. Portal północny jest              z połowy XV wieku z bogatą dekoracją figuralną – aniołowie              i święci – symbolika Niebieskiej Jerozolimy. Zespół konsol sklepiennych z dekoracją rzeźbiarską w kościele, w krużgankach    w refektarzu. Najwcześniejsze sklepienia są gwiaździste, najpóźniejsze sieciowe i kryształowe z 1557 r. W latach 1602-1603 dobudowano nową zakrystię, która w 1714 roku otrzymała od strony kościoła barokowy portal.

Po przeniesieniu stolicy diecezji chełmińskiej do Pelplina świątynia cysterska została katedrą. W latach 1894-1899 pod nadzorem        J. Heisego z Gdańska przeprowadzono “oczyszczenia” architektury świątyni z naleciałości barokowych – zdjęto tynk z filarów i usunięto resztki polichromii o motywach roślinnych. Zlikwidowano także kaplicę Kosów z 1644 r., umieszczając w tym miejscu kaplicę Najświętszego Sakramentu z neogotyckim ołtarzem – tryptykiem Najświętszego Serca Jezusowego. Od 1965 r. katedra nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.

Kalendarz Imprez - Gmina Osiek 2019

Każdy tu znajdzie coś interesującego dla siebie !!!